Rozcestník na nejdůležitější zdroje a informace týkající se Drupalu. Předpokládá se, že začínáte s Drupalem 8, některé odkazy jsou však obecné, nebo se z nich snadno dostanete na odpovídající informace ke starším verzím.
Informace k dostupnému softwaru
Jádro Drupalu, moduly a témata vzhledu: https://www.drupal.org/download
- přehled modulů: https://www.drupal.org/project/project_module
- přehled témat vzhledu: https://www.drupal.org/project/project_theme
Základy práce s Drupalem
Dokumentace na webu Drupal.org nyní prochází velkými změnami, pro začátečníka nemusí být snadné se zorientovat. Základní informace však vždy najdete přímo ve staženém balíčku s Drupalem:
- /LICENSE.txt (licence)
- /README.txt (základní instrukce a odkazy)
- /core/INSTALL.txt (instalace)
- /core/UPDATE.txt (údržba)
Podrobnější informace v online příručce: https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.htmll-8
Pozn. - většina modulů a témat, které si stáhnete, má vlastní README.txt soubor, nebo (na stránce modulu/tématu) odkaz na online dokumentaci, někdy též odkaz na online demo.
Pro vývojáře
Developer documentation: https://www.drupal.org/docs/develop
Doporučení - věnujte pozornost standardům a snažte se už od začátku psát kód “správně”, i když třeba zpočátku nemáte velké ambice. Kód v souladu se standardy vám v dlouhodobém měřítku vždy ušetří práci/čas/peníze.
Drupal API: https://api.drupal.org/api/drupal
Bezpečnost
Bezpečnostní oznámení: https://www.drupal.org/security
Na této stránce najdete všechny bezpečnostní novinky a také doporučení možných způsobů, jak je sledovat (např. RSS, twitter, mailing list). Jakmile máte svůj první projekt online, ujistěte se, že vám žádná bezpečnostní informace neunikne.
Instrukce k bezpečnému provozu webu a psaní bezpečného kódu: https://www.drupal.org/docs/develop/security
Tato kapitola je součástí výše uvedené příručky pro vývojáře (Developer documentation), uvádíme ji však zvlášť, protože je mimořádně důležitá, a to nejen pro ty, kdo chtějí přispívat svým kódem do jádra, contrib modulů či témat na Drupal.org. Modul do vlastního projektu či funkci do vlastního tématu vzhledu si totiž časem napíše téměř každý. Pokud nebudete vědět, jak to dělat správně, můžete si do webu sami udělat bezpečnostní díry i přesto, že používáte (původně) velmi bezpečný a prověřený systém.
Překlady
Informace k překladům Drupalu do různých jazyků: https://localize.drupal.org
Tato stránka vás bude zajímat hlavně v případě, že chcete k překladům pro komunitu přispět (podrobnější instrukce najdete v článku Překlady (lokalizace) Drupalu).
Hotové překlady pro váš projekt si Drupal nainstaluje automaticky pro jazyky, které povolíte, další si můžete přímo přes webové rozhraní přidat sami. Blíže viz např. uživatelská příručka: https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/multilingual-chapter.html
Řešení problémů
Co dělat, pokud kód, který jste si stáhli, nefunguje podle vašich představ?
- Ujistěte se, že jste postupovali v souladu s instrukcemi (např. na stránce modulu či v README.txt souboru).
- Podívejte se do řešených “issues”. Specifický odkaz je vždy na stránce ke stažení jádra Drupalu, jednotlivých modulů i témat, v pravém postranním sloupci (nadpis “Issues for…”). Můžete např. najít upřesnění postupu použití nebo záplatu, která problém řeší. Celkový přehled vidí každý návštěvník webu, ale abyste v něm mohli pohodlně filtrovat (např. dle verze, typu problému) a přidávat vlastní issues, musíte být přihlášeni účtem na Drupal.org.
- Hledejte a ptejte se na fóru Drupal.org: https://www.drupal.org/forum (pro přispívání do fóra opět musíte být přihlášeni).