Drupal je v současnosti jeden z nejzajímavějších a nejmodernějších open source webových systémů na správu obsahu na světě. Přestože má za sebou více než 15letou historii, drží krok s internetovými trendy a v mnoha oblastech udává směr a je inspirací pro další vývoj.
Skutečný boom zažívá Drupal právě v posledních několika letech, konkrétně od roku 2011, kdy byla vydána verze 7. Ta přinesla mnoho vylepšení ve smyslu podpory obecných webových standardů, uživatelské přívětivosti (UX) a multijazyčnosti. Další zdokonalení se týkají bezpečnosti, což je ovšem již tradičně silná stránka Drupalu.
Právě díky zmíněným atributům začaly Drupal masivně nasazovat - kromě komerčních a neziskových organizací - také vládní instituce, a to především v USA, Austrálii, Velké Británii a Německu, viz. weby na Drupalu.
V České republice zaznamenal Drupal první velký úspěch se spuštěním webu společnosti Prima v roce 2009, a to ve verzi Drupal 6. Na platformu Drupal 7 přecházejí v současné době weby České televize a Českého rozhlasu.
Na konci roku 2015 byl oficiálně a slavnostně vydán Drupal 8. Vývoj této verze trval téměř 5 let a jedná se o největší update v historii Drupalu. Kromě usnadnění práce uživatelům (jednodušší a rychlejší implementace i velmi náročných funkcionalit) jsou hlavní změny především na úrovni kódu. Jádro bylo kompletně přepracováno do OOPHP a integruje v sobě mnoho komponent uznávaného a populárního PHP frameworku Symfony2.
Samotný Drupal se v posledních letech pozvolna proměňuje z klasického redakčního systému spíše na framework, na kterém lze relativně jednoduše postavit v podstatě cokoliv, od osobních či produktových webů přes korporátní weby, e-shopy a intranety až po velmi komplexní řešení propojující datové toky různých systémů, zahrnující např. pokročilá workflow či oprávnění s přesně definovanou granularitou na míru požadavkům.
Drupal 8 oproti starším verzím ještě více odděluje logickou vrstvu správy obsahu od prezentační vrstvy. V praxi to znamená nejen možnost spravovat obsah skrze responzivní webové rozhraní (mobil, tablet, desktop), ale i možnost prezentovat či spravovat obsah prostřednictvím jiných systémů, např. mobilních aplikací, HbbTV či DAB. Právě jednoduchá integrace s ostatními systémy činí z Drupalu platformu budoucnosti.
Proč používat Drupal?
- Systém je open source (GPL licence), což znamená, že vám software bude vždy k dispozici zdarma a že vy nebo vaši vývojáři budete mít vždy přístup k veškerému kódu - vyhnete se tak riziku tzv. proprietárního uzamčení. Dodané řešení budete moci kdykoli dále upravovat dle vašich potřeb.
- Za Drupalem stojí obrovská komunita lidí, kteří jej neustále vylepšují a věnují se mu nejen ve volném čase, ale především profesionálně. Nebudete mít problém najít zkušené vývojáře nebo konzultanty, kteří jsou experti na systém, který používáte.
- Drupal do sebe integruje stále více webových standardů a tzv. best practices používaných technologií. Systém vás tedy doslova nutí k jejich správnému používání. Veškerý čas, který investujete do studia technologií na pozadí systému, se vám dlouhodobě vyplatí - znalosti uplatníte i v jiných oblastech.
- Drupal je maximálně modulární, flexibilní a škálovatelný systém. Dle potřeb daného řešení lze systém postupně rozšiřovat o potřebné moduly, tj. stavební bloky poskytující určitou funkcionalitu. Díky přísným standardům obvykle nedochází ke konfliktům při použití různých modulů.
- Rychlost realizace a bohatá nabídka hotových řešení. S obrovskou komunitou, která za Drupalem stojí, si troufáme tvrdit, že pokud něco v Drupalu potřebujete, na 99 % už to někdo před vámi vyřešil, většinou v podobě přídavného modulu. Jednou z nejlepších praxí je tak nejprve hledat existující modul, a teprve na jeho základě (např. s využitím jeho API) případně programovat specifičtější řešení.
- Drupal od verze 7 podporuje responsivní design a v nabídce tzv. témat vzhledu disponuje několika frameworky, které vám implementaci responzivního designu výrazně usnadní.
- V Drupalu je možné doslova “naklikat” řadu složitých funkcionalit a dosáhnout tak velmi specifického řešení pouze za použití přídavných modulů a jejich konfigurace skrze webové rozhraní. To ovšem nijak neomezuje možnost vlastního programování na míru tam, kde je třeba. Zkušeným vývojářům pak Drupal umožňuje používat pokročilé nástroje jako např. Composer, Drush a Configuration Management, díky nimž je možné proces vývoje a deploymentu automatizovat, a tím významně šetřit čas.
Historie Drupalu
První podobu Drupalu vytvořil v roce 2000 belgický student Dries Buytaert. Umožnil tak sdílet kolegům z univerzity informace a novinky, původně bez připojení k internetu. Hned v následujícím roce vznikla online verze s názvem Drop, který se zrodil z překlepu v holandském slově Dorp - vesnice. Novinka přitáhla mnoho nadšených zájemců o progresivní webové technologie, proto se Dries rozhodl zpřístupnit kompletní kód. První oficiální verze z r. 2001 se již jmenovala Drupal; vychází z anglické výslovnosti holandského slova druppel (neboli kapka - drop). Drupal rychle získal popularitu po celém světě a dnes je spolehlivou platformou i pro ty nejnáročnější projekty. Na jeho vývoji se nyní podílí tisíce vývojářů a běží na něm přes milion webů.